UMRL ČASTNI OBČAN OBČINE SVETA ANA DR. JOŽEF SMEJ
V 99. letu starosti je 21. novembra 2020 umrl upokojeni mariborski pomožni škof Jožef Smej, ki je bil tudi častni občan Občine Sveta Ana.
Jožef Smej se je rodil 15. februarja 1922. Po končani osnovni šoli, ki jo je obiskoval v Bogojini, je obiskoval Soboško državno realno gimnazijo Kneza Koclja. Po končani gimnaziji se je najprej vpisal na študij medicine v Ljubljani in kasneje na študij teologije na Visoko bogoslovno šolo v Mariboru. Za mašnika je bil posvečen leta 1944 in je najprej deloval kot kaplan v Dokležovju, Dobrovniku in Turnišču. Nato je bil najprej kaplan ter pozneje župnik in dekan v Murski Soboti, leta 1969 pa se je preselil v Maribor, kjer je med drugim opravljal službo stolnega kanonika, člana zbora škofovih svetovalcev, naddekana, stolnega prošta mariborskega stolnega kapitlja in generalnega vikarja. V mariborskega pomožnega škofa je bil posvečen leta 1983, junija 2009 pa se je upokojil. Od tedaj je bival v Mariboru ter zadnja leta v Domu sv. Lenarta v Lenartu v Slovenskih Goricah.
Dr. Jožef Smej je bil pri Sveti Ani zelo cenjen, saj jo je je obiskoval več kot 50 let in ob večji praznikih opravljal bogoslužja ter s svojo prijaznostjo in pastoralno dejavnostjo duhovno bogatil praznike. Leta 2008 je prejel naziv častnega občana Občine Sveta Ana. Poleg duhovniške in škofovske službe pa se je ukvarjal tudi s pesnjenjem, pisateljevanjem, prevajanjem in proučevanjem cerkvene zgodovine. Tako je na prošnjo župana Silva Slačka tudi aktivno sodeloval pri pripravi občinskega zbornika Sveta Ana skozi čas. Z velikim prispevkom pri pisanju zbornika je kvalitetno predstavil zgodovino cerkve.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je škofu Smeju 31. marca 2016 podelil državno odlikovanje Red za zasluge za življenjsko delo in bogat prispevek k duhovni nacionalni kulturi Slovencev. V utemeljitvi so takrat zapisali, da "opus škofa Smeja ni namenjen le pripadnikom njegove verske skupnosti, nenehno se je zanimal za kulturo in ljudi, ki so med Muro in Rabo stoletja ohranjali svojo vero in narodnost. Pomemben prispevek k duhovni kulturi je dal tudi s svojo človeško držo. Velja za človeka visoke integritete, iskrenega zagovornika strpnosti in medsebojnega razumevanja, zaradi česar ima posebno mesto v srcu Slovencev, še posebno Prekmurcev, ki so ga uvrstili med osebnosti leta 2000".
Kot so sporočili iz Slovenske škofovske konference, bo pogreb potekal v torek, ob 15. uri, v Bogojini, zaradi izrednih razmer v ožjem krogu. Verniki ga bodo lahko spremljali preko neposrednega prenosa na Radiu Ognjišče, ko pa bodo izredne razmere odpravljene, pa bodo pripravili tudi spominsko slovesnost.